Dunajský Limes, tvoriaci severnú hranicu Rímskej ríše, prechádzal aj územím dnešného Slovenska. Archeologické náleziská, pozostatky pevností, vojenských táborov a civilných osád dokumentujú vplyv rímskej kultúry, obchodu a vojenstva v strednej Európe.
Súčasťou Rímskej ríše boli aj menšie územia dnešného Slovenska, ako napríklad Petržalka, pri ktorej v katastri obce Rusovce sa nachádza kastel Gerulata, tiež pevnosť v meste Komárno pri sútoku riek Váh a Dunaj, ktorá bola priamo súčasťou limes Romanus. Tiež k tomuto systému patril aj Rímsky vojenský tábor v Iži, ako jediný opevnený bod na ľavej strane Dunaja. Ležal oproti rímskemu táboru Brigetio, nachádzajúcemu sa na území dnešnej maďarskej obce Szöny.
Vstupenky a prehliadky
Ide o viaceré lokality pozdĺž Dunaja, nie o jednu súvislú atrakciu. Niekde sú vstupy do menších múzeí, iné miesta sú voľne prístupné. Prehliadky môžu byť organizované lokálnymi sprievodcami, pričom otváracie hodiny či vstupné sa líšia podľa konkrétnej lokality.
Kultúrne podujatia
Na vybraných miestach sa konajú historické festivaly, rekonštrukcie rímskych vojenských táborov, ukážky remesiel a prednášky o rímskej histórii. Podujatia sú zvyčajne sezónne a propagujú kultúrny rozmer týchto antických pamiatok.
Doplnkové služby
V okolí Limesu nájdete informačné tabule, menšie múzeá a expozície. Dostupnosť reštaurácií, kaviarní a ubytovania závisí od danej lokality, no v blízkosti väčších miest sú návštevníkom k dispozícii bežné turistické služby.
Rímske stavby v slovenskej časti Limes Romanus
- Gerulata (lat. Gerulatis) bol rímsky vojenský tábor (kastel), ktorý stál na území dnešných Rusoviec. Bol postavený v 2. storočí ako súčasť Limes Romanus a bol súčasťou rímskej provincie Panónia. V 4. storočí, keď došlo k stiahnutiu sa rímskych légií z Panónie, bol opustený. V súčasnosti sú zvyšky tábora zrekonštruované a v areáli sa nachádza expozícia Bratislavského múzea s nálezmi zo Slovenska z obdobia Rímskej ríše.
- Rímska vojenská stanica Stupava bola jednou z mnohých predsunutých vojenských staníc, ktoré sa nachádzali v období Rímskej ríše na ľavom brehu Dunaja. Jej pozostatky sú lokalizované v katastrálnom území mesta Stupava, v lokalite Kopce, z ktorej mali Rimania vizuálny kontakt s hlavným mestom provincie Panónia Carnuntumom. V blízkosti tejto stanice sa tiahla dôležitá Jantárová cesta. Stupavskú stanicu Rimania začali stavať v 2. storočí n. l. Prvým prieskumníkom sa stal miestny farár Ignác Gond (19. storočie), odborný výskum sa začal v roku 1925 a pokračuje dodnes. Najvýznamnejším výskumníkom tohto územia bol prof. Vojtech Ondrouch. Mnohé nálezy sú umiestnené v archeologickom múzeu v Bratislave.
- Rímsky vojenský tábor v Iži (kastel) sa nachádza 7 kilometrov východne od Komárna pri obci Iža, na brehu Dunaja, v polohe Leányvár (Dievčí hrad, Devín). Stotožňuje sa so starým názvom Kelemantia. Kastel v Iži bol jediná rímska limitná pevnosť, ktorá bola na tomto úseku hraníc predsunutá na ľavú stranu Dunaja. Ležala oproti légiovému táboru Brigetio (dnešné Szöny v Maďarsku), ktorý stál v rímskej provincii Panónia. Z bývalého tábora v Kelemantii sa dodnes zachovali iba zvyšky základových múrov, ktorých značná časť padla za obeť ťažbe stavebného kameňa. Tento kastel sa nespomína v dochovaných antických písomných správach, ale ani v dosiaľ objavených nápisových pamiatkach. Spomínajú ho až cestovatelia v 18. a 19. storočí. Prvé vykopávky tu viedol rodák z Iže Dr. János Tóth-Kurucz začiatkom 20. storočia. Ďalšie výskumy sa uskutočnili v rokoch 1932, 1955, 1957 a od roku 1978 tu Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied uskutočňuje systematický výskum.
- Villa rustica je moderné označenie pre vidiecky dom v Rímskej ríši, ktorý bol strediskom gazdovstva a spravidla pozostával z múrom obklopeného dvora pozostávajúceho z hlavnej budovy a viacerých vedľajších a hospodárskych budov. V lokalite Veľká lúka v Bratislave-Dúbravke sa nachádza nálezisko pozostatkov rímskeho súkromného kúpeľa, ktorý zvyčajne býval súčasťou villy rusticy. Nálezisko je preto známe pod týmto názvom, hoci nemuselo ísť o stavbu villy rusticy.
Pridaj komentár