Židovský cintorín vo Vrbovom, nachádzajúci sa v Trnavskom kraji na Cintorínskej ulici oproti katolíckemu cintorínu, patrí k významným národným kultúrnym pamiatkam Slovenska. Tento cintorín, založený v polovici 18. storočia, je obkolesený tehlovým múrom a zachoval si svoj pôvodný štvorcový pôdorys. Okrem náhrobných kameňov rôzneho veku a výtvarnej hodnoty sa na ňom nachádza aj unikátny dom smútku z nepálenej hliny, ktorý je vzácnym príkladom tradičnej architektúry.
Najstaršie náhrobky pochádzajú z 18. storočia, pričom posledné sú z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami. Náhrobky zdobia rôzne symboly typické pre židovskú kultúru, ako žehnajúce ruky kohenov, nádoby na umývanie (misy a krčahy) pre Lévitov či jednoduché macevy s hebrejskými textami. Významné miesto má hrob rabína Jakoba (Koppela) Altenkunstadta, známeho ako Koppel Charif, ktorého náhrobok je často navštevovaný a uctievaný tradičným pokladaním kamienkov.
Cintorín svedčí o histórii židovskej komunity vo Vrbovom, ktorá bola v 18. a 19. storočí početná, no počas 2. svetovej vojny bola zlikvidovaná. Po vojne sa už židovská obec vo Vrbovom neobnovila. Dnes sa o cintorín stará Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, ktorý zabezpečil očíslovanie a zdokumentovanie náhrobných kameňov.
Významnú spojitosť s Vrbovým má aj Jozef Chaim Sonnenfeld, rodák z tohto mesta, ktorý sa stal významnou osobnosťou izraelskej histórie. Sonnenfeld, spolužiak Tomáša Garrigua Masaryka, emigroval okolo roku 1890 do vtedajšej Palestíny, kde sa stal hlavným rabínom Jeruzalema. Práve on privítal prezidenta Masaryka počas jeho oficiálnej návštevy Palestíny v roku 1927. Táto udalosť je dôkazom mierového spolužitia a vzájomného rešpektu medzi židovskou a československou kultúrou, ktoré Sonnenfeld a Masaryk stelesňovali.
Cintorín tak nesie nielen kultúrnu a historickú hodnotu, ale aj odkaz významných osobností spojených s Vrbovým, ktorých činy a myšlienky presiahli hranice Slovenska a ovplyvnili medzinárodnú históriu.
Vstup je bezplatný, otvára ho pani, ktorá býva vedľa a vlastní kľúče.








Pridaj komentár